Opcje wydruk

Wszystkie dane, możliwe do edycji, podzielone są na tematyczne ponumerowane zakładki. Pola edycyjne, na zakładkach, zakończone klawiszem z grotem strzałki lub grotem strzałki i opisem F6, można wprowadzać wyłącznie wybierając ich zawartość z wcześniej przygotowanego przez użytkownika programu słownika, wywoływanego kliknięciem myszki lub klawiszem . Pola z grotem strzałki i opisem F6 umożliwiają pobranie wartości ze słownika oraz jego uzupełnienie lub modyfikację. Pozostałe słowniki wymagają modyfikacji w opcji Słowniki. Wszystkie słowniki systemowe, powinny zostać zdefiniowane na etapie wstępnego wdrożenia programu. Ich prawidłowe założenie gwarantuje poprawność oraz szybkość korzystania z programu.


 

 Standardowe okno wydruku

Spis zakładek zawierających pola określające opcje wydruku
 Podstawowe
 Graficzny
 Tekstowy
 Inne

Podstawowe

  Rodzaj wydruku

Określa rodzaj wydruku. Niektóre rodzaje wydruku mogą być niedostępne w różnych wydrukach. Zależy to od skomplikowania wydruku oraz jego treści.
 Graficzny - wydruk jest wtorzony w sposób grafczny, tzn. wydruk przeprowadzany na drukarkach laserowych lub atramentowych.
 Tekstowy - wydruk jest wtorzony w sposób tekstowy, tzn. wydruk przeprowadzany na drukarkach igłowych.
 Do portu - program wysyła dane bezpośrednio do portu w trybie tekstowym – nie ma możliwości wydruku sieciowego.
 Do pliku TXT - umożliwia wysłanie tekstu do pliku TXT, który następnie możemy oglądać w edytorze tekstu – należy podać katalog i nazwę na zakładce Inne.
 Do programu Excel - wysyłane są tylko dane zawarte w tabeli – nie ma żadnych dodatkowych treści – umożliwia to ich dalszą obróbkę za pomocą tego programu. Na zakładce Inne należy wpisać katalog w którym mieści się program Excel. Inne.
 Do pliku DBF - wysyłane są dane tylko z tabeli – umożliwia wysłanie danych do pliku DBASE – należy podać katalog i nazwę na zakładce. Inne.

  Pytać przed każdą stroną

Program przed wydrukiem każdej strony będzie pytał czy ją drukować i prosił o włożenie nowej kartki. Umożliwia to dwustronne drukowanie.

  Drukarka

Umożliwia wybór drukarki na której będzie przeprowadzony wydruk. Może to być drukarka sieciowa. W rozwijanym polu mamy dostępny spis drukarek jaki został zdefiniowany w systemie operacyjnym.

  Drukuj strony

Umożliwia wybór jakie strony zostaną wydrukowane
 Wszystkie - wydrukowane zostaną wszystkie strony,
 Wymienione - wydrukowane zostaną strony podane w polu obok np, 1,2 oznacza wydrukowanie pierwszej i drugej strony,
 Wszystkie - wydrukowane zostaną wszystkie strony,

  Dodatkowy margines

Umożliwia zdefiniowanie dodatkowego marginesu na wydruku. Np. gdy drukujemy na papierze firmowym możeny zwiekszyć górny margines na elementy graficzne już znajdujące się na papierze.

  Stopka strony

Umożliwia zmianę położenia stopki strony wydruku, na kórej znajduje się numer strony.

Graficzny

  Czcionka użytkownika

Umożliwia zmiane rodzaju i rozmaru czcionki. Należy wtedy zaznaczyć, że chcemy użyć czcionki użytkownika i wybrać o jaką czcionkę nam chodzi. Zmiany czcionki mogą doprowadzić do nieczytelnych wydruków, lub przy dużych czcionkach do ucinania napisów.

  Orientacja

Dotyczy to tylko wydruku graficznego. Umożliwia wydruk poziomo i pionowo. W przypadku gdy wydruk nie mieści się na jednej stronie w pionie można wydrukować go poziomo.

  Rozmiar tabelki

Jeżeli zmienimy czcionkę, tabelka pozostaje taka sama. Wydrukowany tekst będzie miał wtedy takie same proporcje w przypadku wydruku tekstowego i graficznego. Jeżeli jednak proponowana tabelka jest za mała w stosunku do wybranej czcionki należy zaznaczyć opcję Zależny od czcionki.

  Włącz ustawienia wydruku oddzielnie dla każdego stanowiska.

Umożliwia ustawienie parametrów wydruków oddzielnie dla każdego stanowiska.

Tekstowy

  Zagęszczenie

Umożliwia zmianę zagęszczenia czcionki. W przypadku gdy wydruk jest standardowo zaprojektowany, ze zbyt małymi literami, możemy zmienić zagęszczenie na dowolne z pięciu (10 CPI, 12 CPI, 15 CPI, 17 CPI, 20 CPI). Pierwsze zagęszczenie ma największe litery, piąte jest dwa razy mniejsze.
Uwaga – ustawienie to ma wpływ także na wydruk graficzny. Jeżeli w wydruku graficznym zmienimy czcionkę, wydruk nadal będzie miał różne rozmiary czcionki – obliczone na podstawie czcionki użytkownika. Chcąc aby cały wydruk był w jednym rozmiarze należy wybrać jedno z zagęszczeń.

  Rodzaj tebelki

Umożliwia zmianę rodzaju tabeli: Prosta, Pojedyńcza, Podwójna.

  Ilość linii

Umożliwia określenie ilości drukowanych linii na 1 cal kartki. Chcąc zmieścić więcej danych na jednej stronie należy wybrać 8 linii na cal.

  Typ liter

Umożliwia określenie typu liter przesyłanych do drukarki. W przypadku gdy drukarka nie posiada żadnego standardu polskich liter możemy wybrać opcję Bez polskich – wtedy zamiast polskich znaków wstawione są litery podstawowe np. ę – e

  Kody drukarki

Umożliwia określenie drukarki i zdefiniowanie tekstowych kodów sterujących do takiej drukarki.
Opis okna edycyjnego kodów drukarki

  Papier - Rodzaj

Umożliwia określenie szerokości papieru w drukarce igłowej. Dostępne są 2 standardowe ustawienia
 Wąski (8 cali)
 Szeroki (15 cali)
 oraz 3 dodatkowe (Rozmiar 1 .. Rozmiar 3) umożliwaijące zdefiniowanie własnych ustawień szerokości i wysokości.

  Papier - Szerokość w mm

Umożliwia zmianę szerokości papieru dla definiowanych rodzajów papieru.

  Papier - Wysokość w mm

Umożliwia zmianę wysokości papieru dla definiowanych rodzajów papieru.

Problemy !

  Brak reakcji drukarki

Jeżeli wydruk tekstowy nie powoduje żadnej reakcji drukarki, należy sprawdzić ten sam wydruk, wybierając Rodzaj wydruku: Do portu. Gdy to pomoże należy ustawić w sterowniku drukarki w ustawieniach buforowania format przesyłu danych EMF. Format RAW może nie działać poprawnie. W niektórych sterownikach parametr ten nazywa się procesorem tekstu. Proszę teraz powrócić do wydruku tekstowego. Wydruk tekstowy ma tę przewagę nad wydrukiem bezpośrednio do portu, że zajmuje się nim menadżer wydruków. Program szybciej wraca do pracy po wydruku, mimo, że drukarka jeszcze długo będzie drukować. W przypadku drukowania do portu w skrajnym wypadku program może nie być aktywny aż do wydrukowania ostatniej strony

  Wydruk nie mieści się na stronie

Wydruk nie mieści się na stronie, pomimo, że na podglądzie jest wszystko wydaje się być w porządku. W takim przypadku należy ustawić Kody drukarki. Są one dostępne w instrukcji dołączanej przy zakupie do drukarki.

Inne

  Nazwa pliku TXT

Scieżka i nazwa pliku dla wydruku do pliku tekstowego.

  Plik arkusza kalkul.

Scieżka i nazwa pliku dla wydruku do tekstowego arkusza kalkulacyjnego.

  Znak oddzilający pozycje arkusza

Dla tekstowego arkusza kalkulacyjnego można określić znak oddzielający kolejne pola w jednej lini
 Tab - standardowy znak oddzielający pola (znak #9).
 Inny - można wskazać inny znak oddzielajacy pola arkusza gdy odznaczymy pole Tab.

  Nazwa pliku DBF

Scieżka i nazwa pliku dla wydruku do pliku w formacie DBF.

  Plik za pomocą polecenia systemowego COPY

Umożliwia wydrukowanie dokumentu bezpośrednio do portu drukarki za pomocą polecenia systemowego COPY

  Port do którego drukować za COPY

Umożliwia określenie portu do którego przeprowadzić wydruk.