Bo środków trwałych |
Opcja Bilans Otwarcia - to opcja, umożliwiająca wprowadzenie do kartoteki komputerowej niezbędnych danych o użytkowanych w przedsiębiorstwie środkach trwałych oraz ich modyfikację.
Podawane dane są bardzo istotne dla dalszego komputerowego prowadzenia kartoteki. Tylko wprowadzenie prawidłowych i kompletnych danych o istniejących w przedsiębiorstwie środkach trwałych, gwarantuje poprawne komputerowe prowadzenie kartoteki oraz naliczanie amortyzacji.
Program umożliwia wprowadzenie bilansu otwarcia wyłącznie na 1 stycznia wybranego roku. Jeśli w roku wprowadzania systemu naliczano już ręcznie amortyzację w jednym lub kilku miesiącach, wówczas wprowadzamy bilans otwarcia na 1 styczeń tego roku, a następnie wprowadzamy do programu dokumenty obrotu majątkiem trwałym: OT, LT w poszczególnych miesiącach i obliczamy amortyzację komputerowo porównując uzyskane wyniki.
Program oblicza amortyzację miesięczną dzieląc przez 12 wartość amortyzacji rocznej i zaokrąglając poszczególne kwoty do 2 miejsc po przecinku zgodnie z regułą 5 w górę i 4 w dół dla 3 miejsca po przecinku.
Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wprowadzania kwot składających się na bilans otwarcia wartości i umorzenia. System przy wprowadzaniu bilansu otwarcia wymaga od użytkownika podania dla każdego środka trwałego następujących kwot wpływających na późniejsze obliczenia amortyzacji: bilans otwarcia wartości środka trwałego na początek roku rozpoczęcia eksploatacji (wartość brutto),
bilans otwarcia umorzenia na początek roku rozpoczęcia eksploatacji.
UWAGA
Poprawność wprowadzenia bilansu otwarcia wartości i umorzenia dla poszczególnych grup klasyfikacji KŚT sprawdzamy wykonując zestawienie dostępne w opcji Zestawienia - Wartość umorz. i amort. wg KŚT.
Bilans otwarcia – lata kolejne
Po zamknięciu grudnia program automatycznie tworzy bilans otwarcia dla roku następnego. Powstały bilans otwarcia przeglądamy i modyfikujemy w opcji Środki trwałe - Bilans otwarcia. W programie przewidziano pełną możliwość modyfikacji powstałego automatycznie bilansu otwarcia. Oczywiście bilans można modyfikować wyłącznie przy otwartym miesiącu styczniu, gdyż zamknięcie miesiąca powoduje jednocześnie naliczenie amortyzacji. Jeśli zamykano już miesiące, to poprawa bilansu otwarcia będzie możliwa po ich otwarciu - kolejno do stycznia włącznie co jednocześnie oznacza wycofanie naliczonej amortyzacji. Po wykonaniu modyfikacji, otwarte miesiące należy zamknąć ponownie co spowoduje ponowne naliczenie amortyzacji z uwzględnieniem wprowadzonych w bilansie otwarcia modyfikacji.
Można usuwać środki trwałe z bilansu otwarcia, dodawać nowe lub poprawiać kwoty wartości i umorzenia. Należy oczywiście pamiętać, że zmieniony wartościowo bilans otwarcia roku nie będzie zgodny z bilansem zamknięcia roku poprzedniego. Należy również pamiętać, że w przypadku konieczności wykonania modyfikacji w roku poprzednim np. w wyniku uwag biegłego rewidenta, przy ponownym zamykaniu grudnia program zaproponuje wygenerowanie nowego bilansu otwarcia lub pozostawienie modyfikowanego bilansu otwarcia bez zmian.
UWAGA
Jeśli wykonywaliśmy modyfikacje powstałego bilansu otwarcia roku i na zadane pytanie odpowiemy twierdząco, wówczas wprowadzone przez nas zmiany zostaną usunięte.
Jeśli otwieraliśmy ponownie grudzień i wprowadzaliśmy modyfikacje w zamkniętym wcześniej miesiącu grudniu i odpowiemy Nie na zadane pytanie, wówczas ręcznie należy zmodyfikować bilans otwarcia roku, dostosowując go do wprowadzonych zmian.
Opisy |
Okno edycyjne BO środków trwałych
Spis dodatkowych opcji dostepnych w tym oknie: |
Kopiuj dokument Ctrl + F3
Umożliwia powielenie aktualnie wskazanego dokumentu (BO środka trwałego).
Import w formacie TXT
Umożliwia wczytanie do bilansu otwarcia danych w pliku tekstowego.