JPK Inne |
Jednolity Plik Kontrolny (ang. Standard Audit File-Tax – SAF-T). Jest to zbiór danych, tworzonych z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego. Zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres oraz posiada ustandaryzowany układ i format (schemat XML).
Według planów Ministerstwa Finansów już od lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa będą zobligowane do przekazywania szczegółowych danych podatkowych, dotyczących prowadzonej działalności. Informacje będą raportowane w ściśle określony sposób – za pomocą JPK czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego, co wymaga zmian w systemach informatycznych przedsiębiorstw.
Jednolity Plik Kontrolny będzie na początku dotyczył największych firm, przetwarzających bardzo dużą ilość dokumentów, w których odbywają się skomplikowane procesy biznesowe, obsługiwane przez system klasy ERP o wysoce złożonych strukturach baz danych, często wraz z rozwiązaniami dedykowanymi pod klienta. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą zobowiązane do przedkładania JPK od 1 stycznia 2017 roku. Mikro, przedsiębiorstwa będą zobowiązane do przedkładania JPK prawdopodobnie od lipca 2018 roku.
Struktury logiczne JPK
JPK podzielona na struktury logiczne, które zawierają dane z danego zakresu:
Struktura 1 – księgi rachunkowe – JPK_KR
Struktura 2 – wyciąg bankowy – JPK_WB
Struktura 3 – magazyn – JPK_MAG
Struktura 4 – ewidencje zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT
Struktura 5 – faktury VAT – JPK_FA
Struktura 6 – podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
Struktura 7 – ewidencja przychodów – JPK_EWP
Spis dodatkowych opcji dostepnych w tym oknie: |
Generuj JPK Ctrl + F3
Opcja pobiera dane z systemu i tworzy odpowiedni plik JPK (w formacie XML).Pliki będą weryfikowane pod kątem logicznym za pomocą "schema" dostępnej na "http://jpk.mf.gov.pl/..." Generowanie 1 pliku odbywa się w 4 etapach:
Pobranie danych z systemu
Tworzenie struktury JPK
Weryfikacja wg "schema"
Zapis pliku
Wygenerowane pliki widać w szczegółach na zakładce „Wygenerowane pliki XML”
Gdy wygenerowano już plik JPK, przy ponownym generowaniu pojawi się komunikat "Wygenerowano już plik XML, czy wygenerować ponownie?". Gdy wygenerowano już plik JPK, przy ponownym generowaniu, gdy w systemie istnieje nowszy konfigurator pojawi się komunikat "Wykryto nowszy konfigurator, czy mimo, to generować plik XML?"
Dodatkowo w menu podręcznym na użytkowniku zalogowanym na haśle serwisowym jest opcje „Usuń plik JPK”
Wyślij dane do MF
Opcja służy do elektronicznego przesyłania plików JPK na serwer Ministerstwa Finansów. Dostępna jest na utworzonym pliku. Obecnie tylko dla struktury JPK_VAT.
Niezbędne dane do „Wyślij dane do MF”
Klucz publiczny otrzymany od MF niezbędny do szyfrowania danych uwierzytelniających (ścieżka do pliku podana w konfiguracji "Ustawienia ->Obsługa ->Plik klucza publicznego do podpisu, pliku JPK przysyłanego do MF"). Plik został udostępniony i znajduje się na stronie www dla JPK. (http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny w sekcji "Specyfikacja interfejsów usług Jednolitego Pliku Kontrolnego.)
Podpis elektroniczny do podpisania danych uwierzytelniających