Operowanie klawiaturą |
Podstawowe skróty
We programie przy przeglądaniu tabel, działają klawisze funkcyjne od F1 do F9, ułatwiając wywoływanie opcji bez użycia myszy.
Uzywanie kombinacji klawiszy
Wewnątrz okien edycyjnych (np. dodawanie osoby) wejście w odpowiednie pole lub wywołanie przyciśnięcia klawisza, (np. Zamknij) można uzyskać poprzez naciśnięcie kombinacji klawisza Alt oraz litery zapisanej z podkreśleniem, np. Zamknij - Alt+z (najpierw przycisnąć Alt i jednocześnie trzymając Alt nacisnąć klawisz z). Korzystając z klawiszy funkcyjnych oraz skrótów (Alt z literą) można znacznie przyspieszyć prace polegające na wprowadzaniu dużej ilości zapisów np. w biurach rachunkowych.
Przechodzenie po polach edycyjnych
Między kolejnymi polami w oknach edycyjnych możemy przeskakiwać klawiszem Tab lub Enter. Aby cofnąć się do poprzedniego pola należy wcisnąć klawisz Shift i trzymając go nacisnąć klawisz Tab lub Enter.
Zmiana zakładki
Między zakładkami możemy się poruszać wciskając klawisz Ctrl i trzymając go jednocześnie nacisnąć Tab. Chcąc cofnąć się na poprzednią zakładkę należy wcisnąć jednocześnie klawisze Shift+Ctrl i trzymając je nacisnąć klawisz Tab.
Zamykanie okien
Okno z tabelą możemy zamknąć naciskając kombinację klawiszy Ctrl+F4, lub F12. Wyjście z programu realizujemy poprzez naciśnięcie kombinacji Alt+F4.
Polskie litery, wielkie litery
Polskie litery uzyskujemy wciskając prawy klawisz Alt i trzymając go naciskamy podstawową literę np. Alt+a = ą. Wyjątkiem jest litera ź, którą uzyskujemy poprzez równoczesne naciśnięcie klawiszy Alt+x. Jeżeli chcemy uzyskać jednorazowo dużą literę należy do klawisza(y) dołączyć klawisz Shift. Przy pisaniu dużymi literami przez dłuższy czas, należy wcisnąć klawisz Casp (lub CapsLock – w zależności od klawiatury). Ponowne naciśnięcie tego klawisza odwołuje pisanie dużymi literami.
Kawiatura numeryczna
Wpisując duże ilości danych liczbowych można korzystać z klawiatury numerycznej (podobnej do kalkulatora). Działa ona wtedy, gdy lampka z napisem Num Lock jest zapalona. Jeśli klawiatura numeryczna jest wyłączona (lampka się nie świeci), aby ją włączyć należy wcisnąć klawisz Num Lock.
Kopiuj / wklej tekst
Chcąc wprowadzić tekst, który już jest gdzieś wpisany, nie trzeba go wpisywać od nowa. Można skorzystać z kopiowania zaznaczonych tekstów. Zaznaczamy tekst trzymając klawisz Shift i naciskając strzałki na klawiaturze. Zaznaczony tekst zmieni kolor tła na niebieski. Należy go teraz zapamiętać. Służą do tego klawisze Ctrl+Insert lub Ctrl+C . Następnie przechodzimy do miejsca, w którym chcemy umieścić zapamiętany tekst i wciskamy klawisze Shift+Insert lub Ctrl+V. Operację tą można stosować także pomiędzy różnymi programami. Zapamiętany tekst zostaje usunięty z pamięci po ponownym wciśnięciu klawiszy Ctrl+Insert lub Ctrl+C (zapamiętanie innego tekstu). W ten sposób możemy przenosić np. nazwy kontrahentów, lub ich numery NIP do innych programów. Jeżeli na zaznaczonym tekście zaczniemy pisać, tekst ten zostanie zastąpiony nowo wpisanym.
Cofnij operację
Jeżeli pomyliliśmy się podczas wprowadzania danych i chcemy przywrócić poprzednią wartość pola, należy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Z, np. jeśli w polu jest napis Warszawa, a my przez pomyłkę skasowaliśmy ten wyraz, wciśnięcie Ctrl+Z w tym polu przywróci napis Warszawa.
Podręczne menu
W okienkach z tabelą danych możemy zobaczyć wszystkie dostępne w danej chwili opcje uruchamiając podręczne menu. W tym celu należy wcisnąć na tabeli danych prawy klawisz myszki, lub na klawiaturze klawisz z wizerunkiem menu i strzałki (nie na wszystkich klawiaturach klawisz ten istnieje). Korzystanie z menu podręcznego może przyspieszyć pracę.
"Szukanie z palca"
W okienkach z tabelą danych istnieje możliwość szybkiego szukania poprzez np. wpisanie poczatkowej nazwy kontrahenta. Po takiej czynności kursor w tabeli ustawi się na najbardziej pasujacego kontrahenta w spisie, podkreślając litery wpisane z klawiatry pod warunkiem że sortowania bedzie po identyfikatorze kontrahenta. Patrz obrazek poniżej.